INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bolesław Józef Macudziński      Bolseław Macudziński, wizerunek na podstawie fotografii z 1927 r.

Bolesław Józef Macudziński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Macudziński Bolesław Józef Franciszek (1893–1966), prawnik, pionier szkolnictwa hotelarskiego w Polsce, działacz na polu sportu i turystyki. Ur. 3 XII w Wadowicach, był synem Jana i Edwardy z Drapellów. Ojciec jego był początkowo pomocnikiem aptekarskim, a później właścicielem aptek w Wadowicach i Krakowie. Szkołę podstawową oraz III Gimnazjum J. Sobieskiego ukończył M. w Krakowie w r. 1912, po czym podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji UJ, które ukończył po przerwie wojennej, uzyskując w r. 1921 stopień doktora praw. W okresie pierwszej wojny światowej walczył na froncie rosyjskim i rumuńskim w wojsku austriackim (1914–8); w l. 1918–21 służył w armii polskiej. W r. 1919 awansował do stopnia kapitana pospolitego ruszenia. W następnych latach pracował m. in. w Ziemskim Banku Kredytowym w Krakowie, potem jako referent w Okręgowej Izbie Kontroli Państwa, a później do r. 1935, był kierownikiem garaży i warsztatów samochodowych Przedsiębiorstwa Spółdzielczego «Meta» w Krakowie.

M. od wczesnych lat uprawiał szermierkę, narciarstwo, a później automobilizm. Jako jeden z założycieli Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy (TTN, 1910) należał do jego zarządu, był członkiem sekcji narciarskiej, turystycznej i szermierczej Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie oraz współorganizatorem Polskiego Związku Narciarskiego (PZN, 1919) i członkiem jego zarządu. Przez kilka lat działał jako czynny instruktor narciarski. Był przewodniczącym Związku Tow. Krzewienia Narciarstwa (1934–9), przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Komunikacyjnej i Turystycznej oraz członkiem Zarządów: Ligi Popierania Turystyki, Rady Ekspertów dla spraw Turystyki przy Wydziale Turystyki Min. Komunikacji, Rady Turystyki Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki (GKKFiT). Znany był jako międzynarodowy sędzia narciarski oraz współorganizator Narciarskich Mistrzostw Świata (FIS) w Zakopanem w l. 1929 i 1939. W l. 1935–9 był dyrektorem Polskiego Związku Turystycznego w Krakowie i stał się organizatorem nowoczesnego ruchu turystycznego. W r. 1933 zainicjował pierwszą w Polsce szkołę hotelarską w Krakowie, której był współorganizatorem. W okresie drugiej wojny światowej pracował w przedsiębiorstwie sprzedaży opału i materiałów budowlanych w jednej z firm krakowskich. W r. 1940 był aresztowany przez Niemców. Po wojnie uczył w Krakowie w Liceum Hotelarskim, Liceum Przemysłu Gospodniego, Państwowej Szkole Gospodarczej, Technikum Gospodnim MGK, Technikum Gospodarczym, w których wykładał przedmioty związane z organizacją i ekonomiką hotelarstwa i turystyki. Był także wykładowcą w Wyższym Studium Nauk Społecznych (1948). Napisał m. in. Turystyka i wczasy (Kr. 1948), Organizacja i technika pracy w hotelach (W. 1965) oraz rozdziały w zbiorowej pracy „Turystyka Powszechna”, W. 1949 t. 1–4. Czynny był ponadto jako członek Komisji Turystycznej Rady Narodowej m. Krakowa i organizator festiwali sztuki «Dni Krakowa». Odznaczony był m. in. Odznaką i Tytułem Zasłużonego Działacza Turystyki oraz Złotą Odznaką Polskiego Związku Narciarskiego. Zmarł w Krakowie 1 II 1966, pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

M. żonaty był dwukrotnie: z Olgą z Kwiatkowskich (24 XI 1917), z którą miał syna Jana, oraz z Józefą Jędrzejczyk z domu Warzecha (29 VI 1961).

 

Jackowski A., Bibliografia turystyki polskiej, Biografia 1800–1970, Wr. 1971 s. 8; – Kulczycki Z., Zarys historii turystyki w Polsce, W. 1970 s. 98, 182; Pół wieku Akademickiego Związku Sportowego, W. 1962 s. 35–6; – „Biul. Inform. Zrzeszenia Pol. Hoteli Turystycznych” 1966 nr 3/42 s. 53; „Tempo” 1966 nr 7 s. 3; – Arch. UJ: S. II 552 (Księga promocji doktorskich); Technikum Hotelarskie w Kr.: Akta personalne M-ego; – Informacje Józefy Macudzińskiej.

Kazimierz Toporowicz

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.